tirsdag den 22. oktober 2013

Flowers love, 2 i 1

2 lærreder a 60 x 60 cm, er forvandlet til et par mixed media malerier. Jeg synes de hører sammen, fordi den ene er rolig med stor blomster og det andet er urolig med små blomster. 
Der er forholdvis mange lag på begge lærred, stardede med gesso. Alkylmaler, poscapenne, Big bruch penne   fra Faber-Castell. Dotta-Riffic penne, Inka- Gold og sværter. Jeg har bruget mange stecils og en Clalk-marker. 
Sidst jeg lage maleri på, var der en der spurgt om jeg grundet med gesso, og jeg gøre jeg altid eller bruger andre grunder som fiber pasta, grunder for pastaller, også i mine Art journalers grunder jeg. Men jeg mister ikke ret meget og hvis jeg gøre er det efter flere lag eller til sidste. Håber det er svar nok ellers spørg igen.  
Begge maleri sammen.

Ha en dejlig dag og varm er den også, her i oktorber. 

7 kommentarer: